StarOffice 3.1 Mini-HOWTO

Matthew Borowski (mkb@poboxes.com )
( http://mkb.home.ml.org/ ) Samuel Sarkar (powerpenguin@netscape.net )  v1.0, 2 Juni 1998.

Svensk version Mars 1999 Information om hur man installerar StarOffice 3.1 Officepaket av StarDivision.

Innehåll

1 Inledning 1 1.1 Motif info . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.2 Detta dokuments historia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

2 Var kan jag hitta StarOffice Office Suite 2 3 Installation av StarOffice 3

3.1 Libc Utgåvor och Fixar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 3.2 Installera tar-filerna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 3.3 Setup och Konfiguration . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 3.4 COL (Caldera OpenLinux) setup-bugg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 3.5 Fixa LANG variabel problemet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5

4 Starta StarOffice 5 5 StarOffice Tips 5 6 Mer Information 6 7 Bidragare 6 8 Disclaimer och Copyright 6

1 Inledning

Det här dokumentet behandlar installationen av StarOffice 3.1. Den senaste versionen av StarOffice är 4.0. Version 4.0 är lättare att installera och mindre buggig än version 3.1. Enligt min åsikt så behövs det inte en HOWTO till version 4.0, eftersom StarDivision har skrivit en ganska komplett installations guide. StarOffice mini-HOWTO:n var användbar så länge det varade, men den är nu arkiverad för de få som fortfarande vill installera StarOffice 3.1. För information om StarOffice 4.0, kolla in min hemsida på

http://mkb.home.ml.org/linux/sohowto.html.

StarOffice Officepaket är en samling av kontorsverktyg för Linux, skrivna i C användandes Motif verktygen. StarOffice inkluderar:

• StarWriter, en ordbehandlare

• StarCalc, ett kalkylprogram

• StarImage, en bildredigerare

• StarDraw, ett ritprogram som liknar Corel DRAW

• StarChart, ett program för att göra diagram

• StarMath, ett matteprogram StarOffice Officepaket för Linux är gratis för icke-kommersiell användning. Kommersiell användning kräver en licens. Kostnaden för en kommersiell licens separat från Caldera’s OpenLinux system är för närvarande obestämd.

1.1 Motif info

StarOffice är skrivit i det kommersiella Motif 2.0 GUI verktyget. Den dynamiskt länkade versionen kommer *inte* att fungera med Motif 1.2/LessTif. Den statiska versionen (med Motif 2.0 länkat i) kommer att fungera utan hänsyn till om du har Motif eller inte. Emellertid, kommer hastigheten att minska. Jag kör StarOffice på en Pentium 100 med 48 MB RAM, Redhat 4.1 och Motif 2.0. Dynamiskt länkade StarOffice tar ungefär en minut att ladda. Emellertid, är det noterbart att, när det väl startar, så tar dynamiskt länkade StarOffice upp mycket mindre resurser än den statiska versionen.

1.2 Detta dokuments historia

• Version 1.0 980602 - la till information om StarOffice 4.0 och om att det här dokumentet nu är utdaterat • Version 0.8 971109 - la till tips, installation utan libc uppgradering, etc.

• Version 0.7 970707 - ändrade sektion 3.1.1, bytte licens

• Version 0.6 970609 - la till en fix för problem med LANG variabeln

• Version 0.5 970608 - uppdaterad info till StarOffice 3.1 final

• Version 0.1 970505 - den första utgåvan.

2 Var kan jag hitta StarOffice Office Suite

Den senaste utgåvan av StarOffice är 3.1 final. Den här utgåvan finns på FTP på

     ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/staroffice

Filen README.StarOffice innehåller information om nerladdning av StarOffice 3.1 final. Du kommer att behöva tre filer:

• StarOffice31-english.tar.gz (engelsk) mallar/demo dokument eller

   • StarOffice31-german.tar.gz (tysk) mallar/demo dokument

   • StarOffice31-dynbin.tar.tgz (dynamiskt länkad) eller
   • StarOffice31-statbin.tar.gz (statiskt länkad) binära
   • StarOffice31-common.tar.gz

Det finns också en version av StarOffice, tillgänglig från Caldera. Kolla deras hemsida på

     http://www.caldera.com

för detaljer om denna. Caldera har också en StarOffice CD-ROM tillgänglig för $ 7.99 US.

3 Installation av StarOffice

Installationen av StarOffice består av:

• Untar:a distributions-filerna som root i /usr/local

• kör setup programmet som en vanlig användare

   • kör .sd.sh eller .sd.csh

• läsa sektion 3.5!!! (gör det)

3.1 Libc Utgåvor och Fixar

StarOffice är länkad med libc 5.4.4.

StarOffice 3.1 *ska* fungera med Libc 5.3.x. Oturligt nog kräver Setup-programmet 5.4.4 eller högre. Om du har libc 5.3.x, kan du kanske komma runt det här, om du skaffar en kopia av libc 5.4.4+ och lägger till det till din LD_LIBRARY_PATH miljö-variabel innan du kör setup skriptet. Jag har inte försökt detta själv, så du får klara dig själv.

Om du försöker att köra setup skriptet med mindre än libc 5.4.4, kommer du att få följande felmeddelande:

     line 1: Syntax error at token 'I' expected declarator; i.e. File ...

För att uppgradera libc, FTP till sunsite.unc.edu och leta i katalogen /pub/Linux/GCC efter filen libc-5.4.33.bin.tar.gz (eller vad den senaste versionen av libc nu är). Extrahera filinnehållet till en temporär katalog. En ny lib/ katalog kommer att skapas. Su till root och kopiera filen libc.so.5.4.33 från den här katalogen till din /lib katalog. Gör nu den symboliska länken från libc.so.5 till libc.5.4.33 med kommandot:

     ln -sf /lib/libc.so.5.4.33 /lib/libc.so.5

kör sen ldconfig kommandot.

Dr. Romano Giannetti (romano@iet.unipi.it ) says:

...Jag ville bara tillägga att jag kunde installera StarWriter (som du föreslog) på ett RedHat 4.2 system, som har libc5.3, utan att uppgradera.

De exakta stegen är:

1. Skaffa libc.so.5.4.x. Om du har ett redhat rpm paket (som det du hittar i contrib katalogen), så kan du extrahera biblioteket genom att gå in i en temp katalog och göra följande:

     rpm2cpio libc.so.5.4.x-y.rpm | cpio –extract –make-directories Biblioteket hittar du

i ./lib underkatalogen

2. Flytta libc.so.5.4.x till din hemkatalog. Skriv sen (antagandes ett sh-liknade skal): ln -s

     libc.so.5.4.x libc.so.5 export LD_LIBRARY_PATH=$HOME:/lib:/usr/lib

3. Nu kan du köra setupen.

3.2 Installera tar-filerna

Efter nerladdning av StarOffice, su eller logga in som root och placera arkiven i /usr/local/. Byt katalog till /usr/local/ och extrahera filerna. Ett exempel kommando för att dekomprimera en gzip:ad tar-fil skulle bli:

     tar -xzvf filnamn.tar

Äldre system kan kräva att du först använder gzip -d kommandot för att dekomprimera filen, och sen köra tar -xvf kommandot för att untar:a den.

Filerna kommer att extraheras till sin plats inom den nyligen skapade usr/local/StarOffice-3.1 katalogen.

3.3 Setup och Konfiguration

Efter att du har extraherat StarOffice filerna som root, krävs det att du loggar in med ditt vanliga användar namn (ej root). Byt katalog till /usr/local/StarOffice-3.1 och kör setup programmet. Det här programmet kommer att installera icke-delade filer och och symboliska länkar behövda för den enskilda användaren. Standard installation är rekommenderad. Där *kan* bli problem, om du inte accepterar den förvalda installations katalogen.

StarOffice använder miljövariabler. Filerna .sd.sh (formaterad för Bourne Skalet) och .sd.csh (formaterad för C Skalet) förser StarOffice med miljövariabel inställningarna. Dessa filer finns i din hemkatalog.

Om du använder bash, redigera .bashrc och lägg till raden:

     source  /.sd.sh

Efter att du gjort det, starta om bash för att sätta miljövariablerna i effekt.

Om du använder ett annat skal, konsultera med det skalets man sidor för information om att köra en fil.

3.4 COL (Caldera OpenLinux) setup-bugg

Phil Reardon (pcr@busprod.com ) säger:

" Jag hittade en bugg i setup skriptet för StarOffice, som följde med min Caldera COL standard utgåva. Den producerar // i en katalog där det bara ska vara en /. För att fixa det, får du ta bort den första slash:en från den här raden:

          exec ${pfad:='.'}/linux-x86/bin/$name;;

Det ska inte vara någon / före linux-x86."

3.5 Fixa LANG variabel problemet

.sd.sh och .sd.csh filerna bestämmer LANG variabeln. Det orsakar problem med perl och man. Man ger ett felmeddelande:

" Failed to open the message catalog man on the path NLSPATH="

Perl will give the error message

" warning: setlocale(LC_CTYPE, )..."

.sd.sh filen innehåller en rad, som sätter LANG=us och en annan, som exporterar en hög variabler, inkluderande LANG. Ta bort LANG=us raden och ta bort LANG från listan med variabler, och det ska vara fixat.

I .sd.csh filen (som är formaterad för C skalet), behöver du ta bort raden setenv LANG us".

Tack till Adam L. Klein (alklein@adelphia.net) för att han informerade mig om den här fixen.

4 Starta StarOffice

StarOffice binärerna finns i katalogen: /usr/local/StarOffice-3.1/linux-x86/bin/
Applikationerna är: sdraw3, swriter3, scalc3, smath3, schart3, simage3

Programmet svdaemon måste köras för att kunna använda online hjälpen. Programmet svportmap måste köras för att möjliggöra applikations kommunikation mellan StarWriter, StarCalc och StarDraw.

5 StarOffice Tips

Delgett av Patrick D’Cruze (pdcruze@netpal.com.au)

1. Istället för att köra .sd.sh (eller .sd.csh) filen i mitt .bash_profile skript, kopierade jag .sd.sh skriptet, bytte namn på det till swriter, och kopierade det till /usr/local/bin. sen modifierade jag det genom att lägga till:

     #! /bin/bash

i början av skriptet och:

     exec swriter3 $*

i slutet av skriptet. Nu behöver jag bara köra swriter och det sätter automatiskt upp de rätta miljö variablerna och sen kör det StarWriter. På det här sättet sparar du problemet med att de miljö variablerna förorenar andra applikationer/miljöer.

2. Jag märkte att StarOffice tar ganska lång tid på sig att ladda för många (uppåt 60 sekunder). Samstämmigheten på Usenet var att en stor del av den tiden var p.g.a. symbol omlokaliseringen, som den dynamiska länkaren måste göra. D.v.s. för varje ny symbol, måste den dynamiska länkaren lokalisera det rätta biblioteket. StarOffice länkas dynamiskt mot ganska många bibliotek , så den dynamiska länkaren spenderar ganska lång tid på att söka igenom alla biblioteken.

Det finns en lösning på det här. Jag kör StarOffice i ett chroot:at fängelse. I fängelset lägger jag alla binära filer och alla bibliotek, som StarOffice använder (alla bibliotek från /usr/X11R6/lib, libc/libm och libg++/libstdc++). StarWriter tar ungefär 15 sekunder att starta på min P133/32MB. Detta beror på att alla bibliotek, som StarOffice behöver, finns i en mapp och den dynamiska länkaren behöver därför inte leta igenom alla bibliotek i systemet. (d.v.s. den behöver inte leta igenom alla onödiga bibliotek i /usr/lib etc. efter symboler).

6 Mer Information

Mer information om StarOffice för Linux finns hos StarDivision. StarDivision har en hemsida på adressen

http://www.stardivision.com

StarDivision kör en nyhets server med support och användargrupper relaterade till StarOffice för Linux. Dessa nyhetsgrupper är bästa stället för att hitta den senaste informationen om StarOffice och för at fråga om hjälp. Använd en nyhetsläsare och koppla upp dig mot news://starnews.stardivision.com or follow the support link on the StarDivision homepage.

7 Bidragare

Tack till Werner Klaus (wklaus@metronet.de ) för översättningen av det här dokumentet till sgml.

Om du kan bidra med mer information till denna mini-HOWTO, var snäll och kontakta mig via email. Min adress finns längst upp på det här dokumentet. Du kan också ta en titt på min hemsida

http://mkb.home.ml.org/linux/ eller http://www.gslink.com/˜ mkb/linux/

8 Disclaimer och Copyright

Detta dokument är (C) 1997 av Matthew Borowski.

Omdistribution av det här dokumentet i elektronisk form är tillåten, så länge inget ändras. Om du vill inkludera detta dokument på en CD-ROM eller i en bok, var snäll och begär tillåtelse (jag föredrar via e-mail).

Författaren tar inget ansvar för vad som än händer, direkt eller indirekt, som ett resultat av detta dokument. Författaren är inte anställd hos StarDivision, GmbH eller Caldera, Inc.

Kommentarer och frågor skickas till författaren på mkb@poboxes.com.