NFS HOWTO

Nicolai Langfeldt janl@linpro.no v1.0, 1 Oktwbrioy 1999

Pws na sthnoyme NFS servers kai clients.

Contents

b

1 Prolegomena

1.1 Nomika 8emata

(C)opyright 1997-1999 Nicolai Langfeldt kai Ron Peters. Mhn tropopoieite to copyright. Dianeimete eleu8era to keimeno, alla diathrhste aythn edw thn paragrafo. H enothta me tis FAQ (syxnes erwthseis) basizetai se NFS FAQs, poy sygkentrwse o Alan Cox. H enothta me th lista elegxoy basizetai se mia lista problhmatwn sto mount, poy epimelh8hke h IBM Corporation. H enothta nfs-server-on-a-floppy grafhke apo ton by Ron Peters.

1.2 Apokhryjh

Oute oi Nicolai Langfeldt kai Ron Peters, oute oi ergodotes toys, h opoiosdhpote allos, mporoun n’ analaboyn opoiadhpote ey8unh gia to ti 8a mporouse na symbei, ean akoloy8hsete tis odhgies aytou toy keimenoy. Ean se opoiadhpote periptwsh protimhsete n’ akoloy8hsete tis odhgies, kalh tuxh!

1.3 Anadrash

Epeidh ayto pote den 8a einai ena oristiko keimeno, parakalw steilte moy e-mail sxetika me ta problhmata sas kai tis epityxeis luseis sas, dioti mporoun na kanoyn ayto to keimeno ena kalutero HOWTO. Parakalw, steilte xrhmata, sxolia, kai/h erwthseis sto janl@math.uio.no, h to rpeters@hevanet.com , sxetika me ton NFS server epanw se mia disketa. An steilete e-mail kai epi8ymeite apanthsh, parakalw deijte eygenika katanohsh sto oti h dieu8ynsh sas prepei na einai swsth kai na doyleuei. Den exete idea poses apanthseis mas epistrafhkan apo ton e-mail server.

1.4 Alla 8emata

An 8elete na metafrasete ayto to HOWTO, parakalw eidopoihste me, wste na krathsw shmeiwsh se poses glwsses me diabazoyn! :-)

Katares kai eyxaristies ston Olaf Kirch, poy prwta m’ ebale na gracw touto edw, kai meta edwse kales symboyles gia to keimeno! :-)

1.5 Afierwsh

Ayto to HOWTO afierwnetai sthn Anne Line Norheim Langfeldt. An kai mallon den prokeitai na to diabasei pote, dioti den einai tetoios tupos gynaikas. - Nicolai