Win95 + WinNT + Linux epilogh ekkinhshs mesw LILO mini-HOWTO

Renzo Zanelli, rzanelli@southeast.net v1.0, 26 March 1998

Ayto to eggrafo ejhgei pws mporeite na ekkineite ta parakatw leitoyrgika ston idio ypologisth. Windows 95, Windows NT kai Linux.

Contents

1 Eisagwgh  1
2 Egkatastash twn Leitoyrgikwn Systhmatwn  2
2.1 Egkatastash Windows 95 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
2.1.1 Egkatastash Windows NT 4.0 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
3 Gia to Linux  2
4 Gia ta Windows NT  3
5 Gia ta Windows 95  4
6 Anafores  4

1 Eisagwgh

Yparxei enas ari8mos eggrafwn dia8esimos me perigrafh se ba8os gia to pws mporoume na exoyme polla leitoyrgika sto idio mhxanhma me th xrhsh toy NT OS loader. Otan telika agorasa ta Windows NT, eixa hdh ta Windows 95 kai to Linux egkatesthmena sto susthma moy kai xrhsimopoiousa to LiLo gia na epilejw me poio 8elw na jekinhsei o ypologisths moy. Apofasisa na pros8esw ta Windows NT sto LiLo anti na xrhsimopoihsw ton NT OS loader.

Arxika eixa ta Windows 95 ston prwto IDE disko kai to Linux ston deutero. O diskos me to Linux egine o tritos IDE diskos moy kai pros8esa enan neo IDE disko san deutero. Se ayton 8a ebaza ta Windows NT. An kai den dokimasa ta parakatw se polles diaforetikes diamorfwseis, pisteuw pws h seira twn diskwn h twn leitoyrgikwn den einai shmantikh.

Apla na 8ymaste na dhmioyrgeite tis disketes ekkinhshs anagkhs otan to ka8e leitoyrgiko poy egka8istate sas to zhta!

Epeidh xrhsimopoihsa to Gilles Vollant’s BootPart utility kai epeidh yposthrizei diskoys mexri 4GB se mege8os, ayto mporei na mhn leitoyrghsei se diskoys megaluteroys apo ayth th xwrhtikothta. An o diskos sas einai megaluteros dokimaste na breite thn teleytaia ekdosh aytou toy utility.

2 Egkatastash twn Leitoyrgikwn Systhmatwn

Kata thn egkatastash twn Leitoyrgikwn Systhmatwn, frontiste wste ola na briskontai se katatmhseis me dynatothta ekkinhshs. Egkatesthsa Windows 95 kai Windows NT se FAT16 katatmhseis kai etsi gnwrizw pws h diadikasia ayth leitoyrgei se diskoys FAT16. An apofasisete na xrhsimopoihsete FAT32 gia ta Windows 95 kai NTFS gia ta Windows NT, elegjte an h ekdosh Linux poy exete ta yposthrizei kai ean nai, se poio ba8mo.

2.1 Egkatastash Windows 95

Egkatasthste ta Windows 95 ston prwto disko. Aytos 8a einai o diskos C:. 8ymh8eite na dhmioyrghsete disketes ekkinhshs gia Windows 95, otan sas zhth8ei apo thn egkatastash.

Parathrhsa pws einai kalutera, o diskos me to Linux na afaire8ei apo to susthma kata thn egkatastash twn Windows 95, etsi wste na mhn anixneuetai ara kai na mhn yparxei gia ta Windows 95.

Se ayto to shmeio kai ean ta kanate ola swsta 8a prepei na mporeite na mpoytarete se Windows 95.

2.1.1 Egkatastash Windows NT 4.0

Egkatasthste ta Windows NT 4.0 ston deutero disko sas. Kata th dhmioyrgia ths katatmhshs se ayto to disko, kante thn energh (bootable). Epeidh den yposthrizoyn oles oi ekdoseis Linux to susthma NTFS, epeleja na dhmioyrghsw FAT16 katatmhsh. Me ayto ton tropo 8a mporousa na xrhsimopoiw arxeia kai apo toys dyo diskoys me Windows.

Kata thn egkatastash toys, ta Windows NT antilambanontai thn uparjh twn Windows 95 kai dhmioyrgoun mia kataxwrhsh gia ayta sto menou ekkinhshs (NT OS Loader). Meta apo ayto 8a mporeite na blepete treis kataxwrhseis sto menou ekkinhshs oi opoies einai oi:

     Windows NT Workstation Version 4.00
     Windows NT Workstation Version 4.00 [VGA mode]
     Microsoft Windows

Se ayto to shmeio, kai ean ta kanate ola swsta 8a mporeite na mpoytarete se Windows NT kai Windows 95.

Egkatastash Linux Egkatasthste to Linux ston trito disko sas. Otan egkatesthsa to Linux eixa mono ta Windows 95 egkatesthmena hdh kai etsi pros8esa mono thn katatmhsh Windows 95 sto LiLo. Mporeite na synexisete kai na egkatasthsete ola ta leitoyrgika kai meta na balete to LiLo h na dior8wsete to LiLo Configuration File meta. Opws kai na apofasisete na to kanete, 8a sas deijw pws prepei na einai to /etc/lilo.conf arxeio meta. Otan to Linux egkatasta8ei 8a prepei na mporeite na mpoytarete se ayto.

3 Gia to Linux

Edw 8a xreiastei na epejergasteite to /etc/lilo.conf arxeio kai na epanegkatasthsete to LiLo. H parakatw grammh 8a prepei na yparxei hdh sto /etc/lilo.conf:

     boot=/dev/hda

H grammh gia to Linux 8a prepei epishs na einai parousa:

     # Linux stanza
     image=/vmlinuz
     root=/dev/hdc1
     label=Linux
     # End Linux stanza

Twra pros8este thn grammh gia ta Windows 95:

     # Windows 95 stanza
     other=/dev/hda1
     table=/dev/hda
     label=Windows95
     # End Windows 95 stanza

Twra pros8este thn grammh gia ta Windows NT:

     # Windows 95 stanza
     other=/dev/hdb1
     table=/dev/hda
     loader=/boot/any_d.b
     label=WindowsNT
     # End Windows 95 stanza

Twra trejte to LILO jana. Se ayto to shmeio kai an ola eginan swsta 8a prepei na exete ta Windows 95, Windows NT kai Linux san epiloges sto LILO. 8a prepei na einai dynato na mpoytarete se Linux h se Windows 95 (h epilogh ayth sas dinei ton Windows NT Loader). Gia na kanete thn kataxwrhsh gia Windows NT leitoyrgikh 8a xreiastei ligh doyleia panw sta Windows NT.

4 Gia ta Windows NT

Prin mporesete na synexisete 8a prepei na kanete dyo pragmata.

To prwto einai na katebasete kai na aposympiesete to Vollant’s BootPart utility poy 8a breite sto <http://www.winimage.com/bootpart.htm> me kapoies plhrofories gia to pws 8a to xrhsimopoihsete.

To deutero poy prepei na ginei einai h antigrafh twn parakatw arxeiwn ston phgaio katalogo toy diskoy me ta Windows NT.

     Boot.ini
     Bootsect.dos
     Ntdetect.com
     Ntldr

Ayta ta arxeia einai o Windows NT loader. Briskontai ston phgaio katalogo toy diskoy me ta Windows 95 kai topo8eth8hkan ekei kata thn egkatastash twn Windows NT.

Otan to kanete ayto, mpoytarete se Windows 95 DOS prompt (pathste Shift+F5 otan ekkinoun ta Windows 95) kai plhktrologhste thn akoloy8h entolh:

     BOOTPART WINNT BOOT:D:

Twra 8a prepei na epejergasteite to arxeio Boot.ini poy brisketai ston phgaio katalogo toy Windows NT diskoy. Prepei na allajete treis grammes, mia sthn perioxh [boot loader] kai dyo sthn perioxh [operating systems].

Ayto einai to arxiko Boot.ini:

     [boot loader]
     timeout=30
     default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINNT
     [operating systems]
     multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINNT="Windows NT Workstation Version 4.00"
     multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINNT="Windows NT Workstation Version 4.00 [VGA mode]" /basevideo /sos
     C:\ = "Microsoft Windows"

Ayto einai to neo Boot.ini:

     [boot loader]
     timeout=30
     default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
     [operating systems]
     multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Windows NT Workstation Version 4.00"
     multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Windows NT Workstation Version 4.00 [VGA mode]" /basevideo /sos

Prosejte pws oles oi paroysies toy rdisk(1) exoyn allajei se rdisk(0) kai h kataxwrhsh poy prosdiorize ta Windows 95 exei afaire8ei.

Meta thn apo8hkeysh toy Boot.ini, kai ean ta kanate ola swsta 8a prepei na mporeite na mpoytarete se Windows NT mesa apo to LiLo.

5 Gia ta Windows 95

Dhmioyrghste mia disketa ekkinhshs mesa apo to DOS (pieste Shift+F5 kata thn ekkinhsh twn Windows 95). Einai shmantiko ayth h disketa na dhmioyrgh8ei mesa apo to DOS kai oxi mesa apo DOS para8yro! Mhn mpeite sta Windows95 mexri na oloklhrwsete ayto to bhma! Antigracte to arxeio C:\WINDOWS95\COMMAND\SYS.COM sth disketa (antikatasthste me th dikh sas diadromh an den einai h idia). Twra ekkinhste to mhxanhma me th disketa kai dwste thn entolh:

     SYS C:

Me ayton ton tropo exete afairesei ton Windows NT OS loader kai 8a mporeite na mpoytarete katey8eian se Windows 95 mesa apo to LILO.

Twra mporeite na diagracete ta arxeia toy NT loader:

     Boot.ini
     Bootsect.dos
     Ntdetect.com
     Ntldr

6 Anafores

Eyxaristies stoys parakatw (xwris shmasia sthn seira):

James C. Bevier & D. Michael McFarland. Se mia antallagh mhnymatwn sth lista reddhat-list me promh8eysan me kapoies plhrofories gia to pws ekkinoume NT mesa apo to Linux.

Gilles Vollant. To BootPart einai ena polu xrhsimo utility kai o Gilles to prosferei dwrean mazi me kapoia tekmhriwsh. Eyxaristw Gilles.

Mike Harlan. Diabazontas to ’Linux-DOS-Win95-OS2’ mini-HOWTO toy, me boh8hse na bgalw kapoia symperasmata gia th symperifora toy LiLo.