Linux Meta-FAQ

Michael K. Johnson, johnsonm@redhat.com verzija 4.7, 25. listopada 1997. Ovo je Linux Meta-FAQ. To su uglavnom važni izvori informacija. Pogledajte ih ako želite saznati više o Linuxu ili imate problema i potrebna vam je pomoć.

Sadržaj

1 Uvod 1 2 Nabavljanje Linuxa 3

2.1 Linux FTP poslužitelji . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 2.2 Linux na fizičkom mediju . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 2.3 AFS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 2.4 Komercijalne mreže . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 2.5 Mailserveri i slično . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4

3 Distribucije Linuxa 4 4 Linux mailing liste 4 5 Dokumentacija raznih programa 4 6 Još dokumentacije 4 7 Praćenje najnovijih verzija 5 8 Ovaj dokument 5 9 Zakonska pitanja 5 10 Hrvatski prijevod 5

1 Uvod

Što je Linux?

Linux je nezavisna implementacija POSIX specifikacije operacijskih sustava, sa SYSV i BSD proširenjima, napisan posve ispočetka (u prijevodu, izgleda i ponaša se baš kao Unix). U sebi nema komercijalnog koda. Može ga se slobodno distribuirati pod GNU GPL-om (General Public License – opća javna licenca). Linux radi na IBM PC kompatibilnim računalima s ISA ili EISA sabirnicom (kao i lokalnim sabirnicama VLB i PCI) i 386 ili boljim procesorom. Također podržava neke Amige i Atarije s MMU-om – 68020 s eksternim MMU-om, 68030, 68040 ili 68060. Podrška za Digitalovu Alphu sada je stabilna. Distribucije Linuxa za Alphu nude Red Hat i Craftworks. Podrška za Sparc je stabilna, a na njemu radi Red Hat Linux. Podrška za PowerPC u razvoju je za više platformi, uključujući Nubus i PCI Macintosh, Motorolu Powerstack, IBM 830 i 850 i druge. Podrška za ARM, StrongARM i MIPS u raznim je fazama razvoja, ali nemojte previše očekivati – pratite comp.os.linux.announce. Ako želite više tehničkih informacija o podršci za te platforme, pogledajte Linux INFO-SHEET, a za točnije hardverske potrebe Hardver KAKO. Linux kernel napisao je Linus Torvalds, torvalds@transmeta.com, i drugi dobrovoljci. Veći dio programa za Linux su Unix freeware, mnogi iz GNU projekta.

Linux INFO-SHEET Detaljnije tehničke informacije o Linuxu, izvore informacija o raznim portovima, popis mogućnosti, informacije o nabavljanju Linuxa, i mnogo više...

Linux HOWTO-i Slični FAQ-ima, ali, umjesto odgovaranja na uobičajena pitanja, objašnjavaju kako obaviti uobičajene poslove, kao što je naručivanje Linux distribucije, namještanje ispisa pod Linuxom, postavljanje

jednostavnog UUCP-a, itd. Pogledajte <http://sunsite.unc.edu/LDP/HOWTO/HOWTO-INDEX.html>
ili <ftp://sunsite.unc.edu/pub/Linux/docs/HOWTO/> za dovršene verzije svih HOWTO-a. Druga
mjesta s svježim HOWTO-ima su <ftp://ftp.cc.gatech.edu/> i <ftp://tsx-11.mit.edu/>.

Tu su i mnogi kratki dokumenti slobodnog sadržaja – mini-HOWTO-i. Oni govore o vrlo uskim temama, kao što je BogoMIPS ili ls u boji. Možete ih naći na <ftp://sunsite.unc.edu/pub/Linux/

docs/HOWTO/mini/> i <http://sunsite.unc.edu/LDP/HOWTO/HOWTO-INDEX.html>.
Hrvatske prijevode HOWTO-a možete naći na <http://www.linux.hr/ldphr/> i <http://meta.
mioc.hr/>.

Linux Usenet grupe Nekoliko je Usenet grupa o Linuxu. Ako koristite Linux, pametno je pratiti barem comp.os.linux.announce. Moderira ju Lars Wirzenius. Poslati poruku na nju možete e-mailom na linuxannounce@news.ornl.gov. Pitanja o comp.os.linux.announce šaljite Larsu Wirzeniusu, wirzeniu@iki.fi. comp.os.linux.announce moderirana je grupa za najave o Linuxu (novi programi, zakrpe, itd.). comp.os.linux.answers moderirana je grupa u koju se šalje Linux FAQ, HOWTO dokumenti i ostala dokumentacija. comp.os.linux.setup nemoderirana je grupa za pitanja i probleme u postavljanju Linux sustava. comp.os.linux.admin nemoderirana je grupa za rasprave o administraciji Linux sustava. comp.os.linux.development.system nemoderirana je grupa posebno za rasprave o razvoju Linux kernela. Aplikacije o kojima se ovdje raspravlja usko su vezane za kernel. Sva druga pitanja o razvoju vjerojatno su općenita za Unix i treba ih slati u comp.unix grupe, osim ako su vrlo specifična za Linux, u kojem slučaju idu u comp.os.linux.development.apps. comp.os.linux.development.apps nemoderirana je grupa o razvoju aplikacija specifičnih za Linux. Ne za rasprave o nabavljanju Linux aplikacija, niti raspravljanje o željenim Linux aplikacijama. comp.os.linux.hardware služi za hardverske probleme specifične za Linux. comp.os.linux.networking služi za razvoj i postavljanje Linux mreža. comp.os.linux.x namijenjena je pitanjima o X-u specifičnima za Linux. comp.os.linux.misc nemoderirana je grupa za bilo kakve rasprave o Linuxu koje ne spadaju nigdje drugdje.

Inače, nemojte slati istu poruku u više Linux grupa. Jedini izuzetak je povremeno slanje poruke u neku nemoderiranu grupu i comp.os.linux.announce. Bit dijeljenja stare grupe comp.os.linux je smanjenje prometa. Tko ne slijedi ovo pravilo, bit će nemilosrdno flejman... U Hrvatskoj postoji grupa hr.comp.linux.

Druge Usenet grupe Nemojte misliti da su sva vaša pitanja prikladna za Linux grupe samo zato što koristite Linux. Je li vaše pitanje o programiranju u ljusci pod bilo kojim Unixom ili njegovim klonom? Pitajte u comp.unix.shell. Možda je o GNU Emacsu? Probajte u gnu.emacs.help. Ako ne znate gdje bi pitali, ali mislite da prava grupa postoji, u svojoj poruci pristojno pitajte ima li prikladnije grupe za vaše pitanje. Grupe

comp.unix.{questions,shell,programming,bsd,admin} i comp.windows.x.i386unix trebale bi biti

korisne svakom korisniku Linuxa.

WWW Greg Hankins, gregh@cc.gatech.edu, održava početnu WWW stranicu Linux projekta. URL je <http:

//sunsite.unc.edu/LDP/>.

Linux Journal Prije par godina počelo je izdavanje časopisa Linux Journal. Članci u njemu namijenjeni su svim razinama znanja i svim korisnicima Linuxa. Pretplata je 22 $ u SAD, 27 $ u Kanadi i Meksiku, te 32 $ drugdje u svijetu, plativo u američkim dolarima. Pretplatu možete poslati na subs@ssc.com ili faksirati na 1-206-782-7191 (SAD), ili poslati poštom na Linux Journal, PO Box 85867, Seattle, WA 98145-1867 USA. Ako ćete broj svoje kreditne kartice poslati e-mailom, SSC ima PGP javni ključ:

finger info@ssc.com.

Linux Software Map Informacije o besplatnom softveru za Linux možete naći u Linux Software Map, <http://www.execpc.

com/~lsm/>.

2 Nabavljanje Linuxa

2.1 Linux FTP poslužitelji

Potpuniji popis Linux FTP poslužitelja nalazi se u Linux INFO-SHEET na <http://sunsite.unc.edu/ LDP/HOWTO/INFO-SHEET.html>. Ovo su najvažniji; za bliže servere pogledajte INFO-SHEET (ima puno mirrora).

tsx-11.mit.edu 18.86.0.44  /pub/linux
sunsite.unc.edu 152.2.22.81  /pub/Linux
ftp.kernel.org 206.184.214.34 /pub/linux

To su glavne Linux arhive na koje se šalje većina uploada. Ima puno mirrora; molim vas, koristite vama (mrežno) najbliži.

2.2 Linux na fizičkom mediju

Linux nekoliko komercijalnih proizvođača distribuira na fizičkim medijima, uglavnom CD-ROM-ovima. Pročitajte Distribucije KAKO koji se redovito šalje na comp.os.linux.announce, a može se naći na

<http://meta.mioc.hr/Distribucije-KAKO.html>.

2.3 AFS

Linux možete dobiti AFS-om montiranjem project.linux sa sipb.mit.edu.

2.4 Komercijalne mreže

CompuServe ima neke Linux arhive.

2.5 Mailserveri i slično

Sunsite nudi ftp-mail – pošaljite poruku na ftpmail@sunsite.unc.edu.

3 Distribucije Linuxa

Autor Linuxa distribuira samo kernel. Drugi su sastavili "distribucije" koje mu dodaju pomoćne alate i aplikacije kako bi dobili potpun, funkcionalan sustav.

Ima nekoliko distribucija Linuxa koje možete naći na raznim mjestima. sunsite mnoge distribucije prenosi

na <ftp://sunsite.unc.edu/pub/Linux/distributions/>. Najčešće preporučane besplatne distribucije
su Red Hat, <http://www.redhat.com>, i Debian, <http://www.debian.org>. Možete ih besplatno

skinuti preko Interneta, a prodaju se i na CD-ROM-u.

Postoje i druge distribucije Linuxa. Većina komercijalnih distributera oglašava u Linux Journalu.

4 Linux mailing liste

Uglavnom se koriste za rasprave među onima koji dodaju nove mogućnosti i onima koji testiraju nestabilne verzije. Adrese pročitajte u FAQ-u. Pošaljite poruku na majordomo@vger.rutgers.edu s rječju help u tijelu poruke, pa ćete dobiti objašnjenje pretplaćivanja na mnoge Linux mailing liste koje se tamo nalaze. Ovu poruku snimite zato što objašnjava i otkazivanje pretplate. Ako šaljete iritantne poruke na listu žaleći se kako se ne možete skinuti s nje (jer niste slijedili upute i snimili poruku koja objašnjava kako otkazati pretplatu), vrlo ćete vjerojatno biti flejmani zbog trošenja mrežnih kapaciteta i novca.

5 Dokumentacija raznih programa

Mnogi programi dolaze s nekakvom dokumentacijom, često u datoteci README ili slično. Vrlo je pametno brižno ju pročitati. Dosadno je gledati (i odgovarati na) pitanja na koje je odgovoreno u dokumentaciji. Većina programa imaju i "man stranice"; man stranicu programa koji se zove ime_programa dobit ćete naredbom man ime_programa. A za pomoć u korištenju mana napišite man man.

Većina distributera ostalu dokumentaciju o programu stavlja u direktorij /usr/doc; na pitanje kako doći do te dokumentacije trebala bi odgovoriti vaša distribucija.

6 Još dokumentacije

Linux Documentation Project radi na puno dokumentacije. Već je izdano više od 3 000 stranica dokumentacije, a još je 2 000 stranica man stranica, i to nije sve. LDP-ove dokumente pogledajte na

<http://sunsite.unc.edu/LDP/>.

7 Praćenje najnovijih verzija

Važna nova izdanja, programe i portove obično se najavljuje u comp.os.linux.announce.

8 Ovaj dokument

Najsvježija verzija ovog dokumenta uvijek bi se trebala moći naći na <http://sunsite.unc.edu/LDP/

HOWTO/META-FAQ.html>.

9 Zakonska pitanja

Registrirane znakove posjeduju njihovi vlasnici. Zadovoljstvo nije zajamčeno. Ovaj je dokument bez jamstava. U slučaju zabrane ne vrijedi. Sadržaj ovog dokumenta u javnom je vlasništvu, ali, ako ga citirate, budite ljubazni i navedite izvor. Prvu verziju napisao je Lars Wirzenius, wirzeniu@iki.fi; sad ga održava Michael K. Johnson, johnsonm@redhat.com. Ako imate pitanja, pošaljite e-mail.

10 Hrvatski prijevod

Najnovija verzija ovog prijevoda može se naći na <http://dokumentacija.linux.hr/Meta-FAQ.html>.

Održava ga Matej Vela, mvela@public.srce.hr. Svi su prilozi, primjedbe i prijedlozi dobrodošli.